2008-2009
Named Scholarship and Awards Dinner

Scholarships

 

Anonymous WCL Scholarship - Isis Goldberg '11

 

Anonymous WCL Endowed Scholarship - Heron Greenesmith '10

 

 

Mary C. Arends Endowed Scholarship - Sara Waldron, '11

 

 

Arnold & Porter Scholarship - Shaunte Preer, '10

 

 

Centennial Endowed Scholarship - Michael Turner, '10

 

 

James and Leona Cobb Endowed Scholarship - Eleanor Thompson, '12

 

 

Michael Cochran Memorial Scholarship - Emily Stark, '09

 

 

Grace Markel Daish Scholarship - Jessica Burt, '10

 

 

James C. Eastman Endowed Scholarship - Melissa Carter, '11 and Valkyrie Hansen, '10

 

 

Emalee C. Godsey Endowed Scholarship - Nicole Hastings, '11

 

 

Claudio Grossman International Scholarship - Rawia Aboorabia LLM, '09 and Ophelia Claude LLM, '09

 

 

Sandra P. Grosso Memorial Scholarship - Arnette Steele, '08

 

 

Fred R. Joseph Memorial Endowed Scholarship - Beatrice Yakubu, '10

 

 

Kappa Beta Pi Scholarship - Corilee Racela, '09

 

 

John & Tyna Karl Employee Rights Scholarship - Taneshia Straughter, '11

 

 

Judge Seymour Korn Scholarship - Alexandra Bernshteyn, '11 and Samuel F. Pearson-Moore , '11

 

 

Belva A. Lockwood Scholarship - Christina Fernandez, '09

 

 

Arthur Matthews Memorial Endowed Scholarship - Andrea Pestone, '10

 

 

Leonard and Miriam Melrod Endowed Scholarship - Miya Chen, '09 and Alisa Tschorke, '09

 

 

Elliot S. Milstein Endowed Scholarship - Jennifer Molayem, '09 and Shiwali Patel, '10

 

 

Myers Society Scholarship - David Courchaine, '10

 

 

John Sherman Myers Alumni Scholarship - Dekera M. Greene, '10

 

 

Sandra J. Oakman Memorial Award - Jennifer Johnson, '08

 

 

Dora Palkin Memorial Scholarship - Marilyn Vasquez, '10

 

 

Marcy C. Panzer and Manny D. Pokotilow Scholarship - Alexander Nusraty, '12

 

 

Paul P. Purta Scholarship - Catrina Shivers, '11

 

 

Laura Reckman Memorial Endowed Scholarship - Shari D'Andrade, '10, Jacqueline Erb, '10 and Megan McKinney, '11

 

 

Elizabeth F. Reed and Ernest E. Salisbury Endowed Scholarship - Lindsay Ruffner, '10

 

 

Peter S. Ridley, Jr. Endowed Memorial - Lisa Coleman, '11, Sharita Jennings, '11, Anne-Elizabeth Johnson, '10

 


Seymour J. Rubin Endowed Scholarship in International Studies - Maheta Molango LLM, '08
(NO PHOTO AVAILABLE)

 

 

Joy Schwan-Best Memorial Scholarship - Madhuri Singh, '10

 

 

Paul J. Sedgwick Endowed Scholarship - Caitlin Potratz, '11

 

 

Thelma Casto Southard Endowed Scholarship - Rebecca Walters, '10

 

 

Stephen and Beatrice Dodd Toth Scholarship - Lisa Kohl, '10

 

 

Edward J. Walker Endowed Clinical Scholarship - Kenia Rodriguez, '09

 

 

WCL Dean's Merit Scholarship - Jamie Brinkmeyer, '10 and Meghan Kloth, '10

 

 

WCL Law Review & Journal Scholarship - Mariana E. Gomez, '10 and Inessa Mirkin, '09

 

 

WCL Scholarship Fund - Parva Fattahi, '10 and John Nguyen, '10

 

 

WCL International Scholarship - Jessica Flores, '11 and Zaher Lopez, '10

 

 

Mark K. Wilson Memorial Endowed Scholarship - Suriya Jayanti. '09

 

 

Robert J. Woldow Memorial Endowed Scholarship - Justin Cinzano, '10 and Lark Grier, '09

 

 

Wilson and Amelia Young Memorial Scholarship - Adrienne Lawrence, '10

 

Prizes

 

Betty Southard Murphy Awards in Labor Law and in Dispute Resolution -
Lauren Baillie, '09, Shari D'Andrade, '10, Michael Dreher, '09, Gregory Fisher, '10 and William Shiffman, '09

 

 

Don Monroe Casto Awards - David S. Gaines, '10, Judith Pichler, '10 and Kristen Riccard, '10

 

 

Morris & Claire Krauthamer Prize in Disabilities Law - Jonathan Matloff, '10

 

 

Myers Society Legal Rhetoric Deans Fellows -
Jocelyn Bush, '09, Brenna Finn, '09, Sabrina Jawed, '09, Sarah McGinnis, '09, Benjamin Moss, '10 and Danielle Stampley, '09

 

 

David B. Newman Jr. and Kathryn R. Newman Prize For Trial Advocacy - Robert C. Powers, '09
(NO PHOTO AVAILABLE)

 

Oil and Gas Law Award - Suriya C. Jayanti, '09, Kelli M. Stephenson, '09 and Blake R. Urban, '09